Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Hava Limanı Şube Müdürlüğü

Giriş
 
 
PARA ve DEĞERLİ EŞYA ( ALTIN ) SEVKİYATI
 
 
Kargo Kapısı Kontrol Noktasında bankaların para nakilleri ve değerli eşya ( altın ) taşımacılığı yapılırken;
 
1- Banka araçlarının daha önceden alınmış Mülki İdare Amirliğinden izni alınarak Apron tarafında ( hava tarafında ) bekleyen zırhlı araçlar ve zırhlı araçlara eskortluk edecek Özel Güvenlik Personeli bekleme yapar.
 
2- Para nakli veya değerli eşya ( altın ) nakil aracı Kargo Kapısı Kontrol Noktasına gelir.
 
3- Nakil sırasında Noktada görevli Polis Memurları tarafından giriş çıkış kapılarında bekleme yaparak giriş ve çıkışlara nakil işlemi yapılana kadar refakat eder.
 
4- Nakil İşlemi tamamlandıktan sonra nakil yapılan araç Özel Güvenlik Görevlileri refakat ederek uçağa yükleme yapılana kadar bekler.
 
5- EHL Mülki İdare Amirliğinde izin alınan nakil araçlarının acil durumlar haricinde kara tarafına çıkışına müsaade edilmez.
 
6- Kara tarafında para ve değerli eşya nakil aracının hava tarafına geçişine izin verilmez.
 
YURT İÇİNDEN ve YURT DIŞINDAN GELEN HASTALAR İÇİN: 
 
YURT İÇİNDEN GELEN HASTALAR:
 
Başka illerden gelen Uçak ambulans veya Havayolu Şirketlerine ait uçaklarla gelen hastalar;
 
1- Uçak Havalimanımıza indiği zaman uçağa yer hizmeti veren şirkete ait hasta nakil araçları ile alınır.
 
2- Hastalık durumuna göre hasta eğer ayakta ve yürümesine bir engel yok ise İçhatlar Terminalini kullanarak Havalimanından çıkışı Yer Hizmeti veren kuruluş tarafından sağlanır. Hasta kalkamayacak bir durumda ve başka bir araçla ( ambulans ) ile hastaneye nakil edilecekse, apron plakalı ambulans veya hasta nakil aracı ile Kargo Kapısı Kontrol Noktasına getirilir.
 
3- Gelen hastayı hastaneye götürmek için gelen ambulans Kargo Kapısı Kontrol Noktasının kara tarafında hazır bulundurulur ve hasta nakil aracı geldiğinde dikkatli bir şekilde nakli yapılır ve hasta sevk edilir.
 
4- Mülki İdare Amirliğinden izni alınmış apron plakası olmayan ambulansların girişlerine müsaade edilmez.
 
5- Hasta ilimizden başka bir ile nakil oluyorsa;
 
a) Hasta ambulans ile Erzurum Havalimanı Kargo Kapısı Kontrol Noktasına gelir.
 
b) Hasta hangi havayolu şirketi veya ambulans uçak ile nakil olacaksa yer hizmeti veren kuruluşun hasta nakil aracı Kargo Kapısı Kontrol Noktasına çağrılır. Burada hasta nakil aracı ile hasta uçağa nakil edilir.
 
c) Hasta getiren ambulansın girişine izin verilmez.
 
YURT DIŞINDAN GELEN HASTALAR:
 
Ülkemize yurt dışından gelen uçak ambulans veya havayolu şirketlerine ait uçaklar ile gelen hastalar;
 
1- Uçak Havalimanımıza indiği zaman uçağa yer hizmeti veren şirkete ait hasta nakil araçları ile alınır.
 
2- Hastalık durumuna göre hasta eğer ayakta ve yürümesine bir engel yok ise Dışhatlar Terminalini kullanarak Havalimanından Yer Hizmeti veren kuruluş tarafından çıkışı sağlanır. Hasta kalkamayacak bir durumda ve başka bir araçla ( ambulans ) ile hastaneye nakil edilecekse, Hasta yanında hastalık durumuna göre refakat edecek doktor, hemşire veya bir yakını var ise ( bu durumun hastalık raporunda belirtilmesi gerekiyor.) hasta ile birlikte apron plakalı ambulans veya hasta nakil aracı ile Kargo Kapısı Kontrol Noktasına getirilir.
 
3- Hasta Kargo Kapısı Kontrol Noktasına getirildiğinde Yer Hizmeti veren kuruluş tarafından hasta ve duruma göre hastanın doktoru, hemşiresi veya bir yakınının pasaport giriş ( Türkiye ' ye girişi ) işlemleri yapılır. Pasaport işlemleri tamamlandıktan sonra Kargo Kapısı Kontrol Noktasında görevli personel pasaportun çıkış işlemlerinin yapıldığı tespit ettikten sonra pasaportun bir fotokopisini alarak hastanın çıkışına izin verir.
 
4- Mülki İdare Amirliğinden izni alınmış apron plakası olmayan ambulansların girişlerine müsaade edilmez.
 
5- Hasta ilimizden yurt dışına gidiyorsa;
 
a) Hasta ambulans ile Erzurum Havalimanı Kargo Kapısı Kontrol Noktasına gelir.
 
b) Hasta hangi havayolu şirketi veya ambulans uçak ile nakil olacaksa yer hizmeti veren kuruluşun hasta nakil aracı Kargo Kapısı Kontrol Noktasına çağrılır. Burada hasta nakil aracı ile hasta uçağa nakil edilir. Hasta ve hasta yanında refakat edecek doktor, hemşire veya bir yakını mevcut ise Yer hizmeti veren kuruluş tarafından Pasaport çıkış ( Türkiye' den çıkış ) işlemleri tamamlandıktan sonra Kargo Kapısı Kontrol Noktasında görevli personel pasaportun çıkış işlemlerinin yapıldığı tespit ettikten sonra pasaportun bir fotokopisini alarak hastanın çıkışına izin verir.
 
c) Hasta getiren ambulansın girişine izin verilmez.
 
ANAYOL KONTROL NOKTASI:
 
Anayol Kontrol Noktasında Havalimanına giriş yapan araçlar ve araç içerisinde bulunan şahıslar sontaj usulü arama yöntemi ile durdurularak veya şüpheli görülen araç ve içerisinde bulunan şahıslar arama ve taramaya tabi tutulurlar.
 
Havalimanımıza yolcu olarak veya yolcu karşılama / uğurlama için gelen şahıslar;
 
1- Anayol Kontrol Noktasında geldiklerinde araçları ile yavaş bir şekilde geçiş yapmaları,
 
2- Anayol Kontrol Noktasında MSHGP(Milli Sivil Havacılık Programı) gereği rastgele arama tespit usulü ile araç ve şahısların araması yapılır.
 
3- Havalimanı ve Anayol Kontrol Noktasında CMUK ve Adli Arama Yönetmeliğinin 25 maddesinin ( b ) fıkrasında belirtildiği üzere hakim kararı olmadan arama yapılmaktadır.
 
UÇUŞ ÖNCESİ TAVSİYELER
 
Bilet ve Pasaport
 
Pasaportunuz kaybolur ya da çalınırsa ne yapacaksınız ?
 
          Bir yolcu için olabilecek en kötü şeylerden biri pasaportunu kaybetmektir. Sizin uluslararası seyahatteki en önemli parçanız olan bu dokümanın kaybolması durumunda hemen o ülkedeki ait olduğunuz dış temsilciliğinize başvurmanız gerekmektedir. Oradan size geçici bir dokuman hazırlanıp geriye dönmeniz sağlanacaktır, eğer kaybettiğiniz ülkeden sonra vize gereken başka ülkeye geçmek isterseniz bu hakkiniz olmayacaktır. Pasaportunuzda olan vize kaybolduğu için işleme alınmayacaktır
 
          Biletteki isim ile pasaporttaki isimler aynı olmalıdır.
 
Bagaj
 
El Bagajı
 
          Uçakta yolcu başına bir el bagajına izin verilir. El bagajlarından biri önünüzdeki koltuğun altına, diğeri koltuğun üstündeki bölmelere yerleştirilmelidir.
 
Fazla Bagaj
 
          Bedava bagaj hakkını geçen bagajlar fazla bagaj olarak taşınabilir; bedava bagaj ücreti, kilo başına belirli oranlarda alınmaktadır.
 
Özel Bagaj
 
           Aşağıda sıralanan bagaj çeşitleri için özel bagaj ücretleri geçerlidir: kayak, bisiklet, sörf tahtası, rüzgar sörfü.
 
Refakatsiz Bagaj
 
          Bazı havayolları refakatsiz bagaj taşıma yapabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak ve kesin detaylar hakkında bilgi edinmek için lütfen ilgili havayolunun yük bölümü ile temasa geçin.
 
          Bedava bagaj hakkı ve fazla bagaj kurallarının bazı istisnaları mevcuttur; bunlar hakkında seyahat acentasından veya uçuş yapacağınız havayolundan bilgi alabilirsiniz.
 
Uçuş saatini ayarlayın:
 
          Uluslararası seyahat ederken insanların uçağı kaçırdıklarını bazen görmekteyiz. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken şey uluslararası uçuşlar için minimum 2 saat önceden havaalanında olunmalıdır. Çünkü bilet işlemleri ve çıkış işlemleriyle sırada beklerken geçen zaman azımsanacak kadar az değildir. Eğer siz de böyle bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz....
Seyahate çıkarken yanınızdan eksik etmemeniz gereken 3 şey:
 
Her yolcunun yanında daima bulundurması gereken 3 şey: “PARA-PASAPORT-BİLET” tir.
 
Havalimanına Gelmeden Önce
Havalimanına gelirken trafiği hesaba katmayı unutmayın.
 
Havalimanına gelmek için kafanızda belirlediğiniz zaman opsiyonunu geniş tutun.
 
Biletinizi, pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.
 
Her yolcunun yanına alabileceği eşyalar için ağırlık sınırlaması getirilmiştir. Bagajlarınızı buna göre hazırlamalısınız.
 
Çantanızda ya da üzerinizde havalimanına ve uçağa sokulması yasak bir çok eşya olabileceğini hatırlayarak dikkatli olun.
 
Çantanızda bulundurulması sakıncalı eşyalara örnek;
 
Kesici delici patlayıcı ve parlayıcı maddeler,
 
Türkiye’ye ait Kültür ve tabiat varlıkları,
 
Faturasız Tarihi eser görünümlü satın alınan hediyelik eşyalar,
 
İlgi kurumlardan İzin alınmadan taşınamayan avda ve sporda kullanılan her türlü malzeme
 
Havalimanında
 
İç hat uçuşlarında en az bir saat, dış hat uçuşlarında da en az iki saat önce havalimanında olmanız gerekir.
 
Havalimanına gelir gelmez chek- in işlemlerinizi hemen yaptırın.
 
Bagajınız üzerinde adınızın ve adresinizin yazması eşyalarınızın kaybolması durumunda size avantaj sağlayacaktır.
 
Dış hat uçuşlarında bir an önce pasaport kontrolünden geçin.
 
Havalimanında bulunduğunuz süre içinde her kim olursa olsun size gideceğiniz yere götürmek için her hangi bir eşya verirse kesinlikle kabul etmeyin. Böyle bir durumda başınıza havaya uçmaktan kaçakçılığa kadar bir çok olay gelebileceğini unutmayın.
 
Bavulunuzu kesinlikle yanınızdan ayırmayın, tuvalete girdiğinizde bile yanınıza almayı, varsa bir tanıdığınıza emanet etmeye dikkat edin. Çünkü sahipsiz bagajlar polis tarafından anında el konularak imha edilmektedir.
 
Yurda sokulmasında gümrük uygulanan eşya ile yurtdışına çıkıyorsanız bunu mutlaka pasaportunuza işletmeyi unutmayın. Aksi takdirde dönüşünüzde gümrükte sıkıntı çekmek zorunda kalabilirsiniz.
 
Uçağınız için yapılan anonsları ciddiye almamazlık yapmayınız, "anons etmediniz" veya "duymadım" mazeretlerinin geçerli olmadığını unutmayınız.
 
Uçakta
 
Uçağa binmeden önce cep telefonlarınızı mutlaka kapatın. Ayrıca kabinde taşınması ve kullanılması yasak olan elektronik cihazlar için konmuş yasaklardan haberdar olun ve kendi can güvenliğiniz için uyun.
 
Kemerinizi kalkış anında sıkıca bağlayın. Daha sonra kemer ikaz ışıkları söndüğü durumlarda bile kemerinizi biraz gevşetmekle yetinin.
 
Uzun uçuşlarda küçük egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Bu hareketler kan dolaşımını arttırarak rahatsız olmanızı önler.
 
Kabin memurlarından uyumak için yastık veya battaniye isteyebilirsiniz.
 
Uçak yolculuğunun dünyanın en güvenli ulaşım şekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın Ayrıca inişe kısa bir süre kala gövdeden duyduğunuz inleme sesi iniş takım kapaklarının motorlarından gelen açılma sesidir. Bunun sonunda duyduğunuz küçük sarsıntı ve gürültü ise iniş takımlarının açılarak kilitlenmesinin hissedilmesidir.
 
Uçağınız tamamen durmadan ayağa kalkmayın. Acele ederek zaman kazanamazsınız. Sonuçta uçağınız körükte olsa bile bagajınızı herkesle birlikte almanız, uçağın açığa park etmesi halinde ise tüm yolcuların otobüse binmesi beklenecektir.
 
Yolculuğa Çıkarken Yanınıza Aşağıdakileri Almayı Unutmayınız!
 
Pasaportunuz (daha da önemlisi vizelerinizi kontrol edin)
 
Biletleriniz
 
Para / Kredi Kartlarınız / Varsa seyahat çekleriniz
 
Otel teyidi
 
Sigorta belgeleriniz ve yurtdışındaki telefon numaraları
 
Kredi kartlarınız için acil durum telefonları
 
Gerekli ise aşı belgeleriniz
 
Pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı, biletleriniz gibi belgelerin fotokopileri
 
Bagajınıza adresinizin yazılı olduğu bir etiket
 
Acil durumlarda temasa geçilmesini istediğiniz yakınlarınızın temas bilgileri
 
Gideceğiniz yere ilişkili haritalar ve rehber kitaplar
 
Seyahat sigortası
 
Ehliyetiniz
 
Cep telefonunuz ve şarj cihazı
 
Sürekli kullandığınız ilaçlarınız (Hazım-Ağrı kesici –Vitaminler -Soğuk Algınlığı-Alerji)
 
Fotoğraf makinesi / Kamera / Film / Pil Priz adaptörü / Trafosu Seyahat ütünüz / Dikiş seti
 
İlk yardım malzemeleri
 
 
Uçuş Esnasında
Bagaj bölmeleri uçak türbülansa girdiğinde büyük ağırlıkları taşımayabilir Bagaj bölmesine konulacak eşyayı siz ya da diğer kişi kaldırmakta güçlük çekiyorsa bu eşyayı başka bir yere koyun.
 
Kabin ekibinin yaptığı uçuş öncesi birifingi dikkatli izleyin Her uçuşta bu anonsları dinlemek size sıkıcı gelse de en yakın emergency çıkış kapıları uçtuğunuz uçağın tipine ve oturmakta olduğunuz yere bağlı olarak farklılık gösterebilir.
 
Yolcu kapasitesi 30 koltuğun üzerindeki uçaklar sivil havacılık kurallarının en sık biçimde uygulandığı koşullarda uçarlar.
 
Kabin memurlarının uçakta bulunmalarının birinci amacı uçuş emniyetidir bu nedenle kabin memuru size emniyet kemerinizi bağlayın gibi söz söylerse ilk önce onun bu isteğini yerine getirin.
 
Uçakta taşınmasına izin verilmeyen tehlikeli maddeler uzun bir liste şeklinde belirtilmişse de bu konuda her zaman için sağ duyunuzu kullanın ve benzin aşındırıcı maddeler zehirli gazlar ve benzeri tehlikeli maddeleri yanınızda taşımayın Ancak havayolu şirketinin müsaade ettiği veya uygun kap içinde taşınabilecek maddeleri taşıyabileceğinizi unutmayın
 
Kabin memurları hareket etmekte olan bir uçağın koridorunda ve kalabalık içinde yolcuların çay kahve ve benzeri sıcak içecekler yapmaları için özel eğitim görmüşlerdir. Bu nedenle istediğiniz sıcak içecekleri kabin memurunun vermesine imkan verin ve biraz sabırlı olmaya bakın.
 
Unutmayın İçtiğiniz her alkollü içki deniz seviyesine oranla sizi da çok etkileyecektir. 
 
Uzak bir ihtimalde olsa emergency tehlike ve benzeri durumlarda kabin memurları ve uçuş ekibinin talimatlarına uyun ve uçağı en kısa zamanda terk etmeye çalışın.
 
Uçakta kuru havanın sizi rahatsız etmemesi için bol bol sıvı gıdalar alin.
 
Vakit geçirmek için yanınıza kitap , bulmaca alabilirsiniz.
 
Uçakta kulağınızın basınçtan korunması için sakız çiğneyebilirsiniz.
 
Bazı havaalanları oldukça büyük ve 2 terminalden oluşmaktadır. Uçağınızın hangi terminalden kalkacağını öğrenmenizde fayda var.
 
SIVI KISITLAMALARI
 
          Uçakaltı bagajında sıvıların taşınması ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Havayolu şirketinin ve gümrük mevzuatının müsaade ettiği miktardaki sıvılar uçakaltı bagajında taşınmaya devam edilebilecektir.
 
1. Yolcu beraberindeki her türlü sıvı maddeler, aerosol, jöleler ve spreyler (bir püskürtücü yardımıyla çok ince damlacıklar halinde püskürtülen sıvılar) aşağıda belirtilen önlemler alınmadan kabinde taşınamaz ve güvenlik tahditli alanlara sokulamaz.
a. Taşınacak sıvılar, jöleler, aerosol ve spreyler en fazla 100 ml. hacimli kutu, şişe veya benzeri bir kap içinde olmalıdır.
b. Sıvı, jöle, aerosol ve sprey ihtiva eden kaplar 1 litre hacimli, yaklaşık 20 cm x 20 cm boyutlarında, şeffaf ve ağzı kolayca kapanabilir bir plastik torbanın içine konulmalıdır.
c. Bu şekilde taşınacak sıvı, jöle, aerosol ve spreylerin miktarı, içine konan 1 litrelik şeffaf ve plastik torbanın alacağı kadar olmalıdır.
d. Her yolcunun ancak bir adet bu şekilde hazırlanmış plastik torba taşımasına izin verilir.
e. 1 litrelik torba olarak ağzı kilitli buzdolabı poşetleri kullanılabileceği gibi, sıvı kısıtlamalarına yönelik ticari olarak üretilmiş ağzı fermuarlı, çıtçıtlı vb şekilde içini gösteren diğer torba ve çantalar da kullanılabilir.
f. Yolcular son güvenlik kontrol noktasında yanlarındaki 1 litrelik poşeti çantalarından çıkararak güvenlik görevlisinin gözle kontrolü sonrasında, x-ray cihazına ayrı olarak koyacaklardır.
g. 100 mililitreden büyük hacimli kapların, içeriği 100 ml'den az dahi olsa geçişine müsaade edilmeyecektir.
h. Boş kaplar, matara, şişe vb taşınmasında sakınca bulunmamaktadır.
2. Aşağıda belirlenen maddeler; bu düzenlemede bahsedilen sıvı madde, jöle veya sprey kapsamında yer alır:
a. Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı;
b. Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç);
c. Traş köpükleri, deodorantlar;
d. Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler;
e. Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler;
f. Peynir, turşu benzeri katı sıvı karışımlar
g. Kontak lens sıvıları;
h. Şampuanlar, duş jelleri;
i. Yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.
3. Aşağıda belirtilen durumlarda sıvı maddeler, jeller, aerosoller ve spreyler bu düzenlemede yer alan kurallara tabi olmadan yolcu beraberinde kabinde taşınabilir:
a. Sıvı veya benzeri ilaçlar (orijinal ambalajında ve seyahat süresince yeterli miktarda olmak koşuluyla),
b. İlaçların seyahat süresince yeterli miktardan fazla olması durumunda ve yolcunun ilacı uçakaltına vermekten imtina etmesi durumunda doktor raporu istenebilir. Son karar! güvenlik kontrol noktası amiri verecektir.
c. Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yolculuk süresince yeterli olabilecek miktar kadar.),
d. Şüphe durumunda yolcunun bu ilacı/mamayı/sıvıyı tatması talep edilebilir.
4. Gümrüksüz (Duty Free) satış mağazalarından satın alman ve yukarıda belirtilen sıvı, jöle, aerosol ve sprey tanımlanmasına giren ürünlerin yolcu beraberinde kabinde taşınması aşağıda belirtilen şartlarda mümkün olabilir:
a. Satış yapacak gümrüksüz satış mağazası tarafından bu alanda yapılacak uygulama detaylarının, MSHGP'na uygun ve onaylanmış işletme güvenlik planına dahil edilmesi gereklidir. Söz konusu planlarda, bu düzenleme kapsamına giren ürünlerin orijinal ambalajlarında, doğrudan üretici veya ithalatçı firmadan getirileceği ve bu şekilde satılacağı açıkça taahhüt edilmelidir.
b. Yolcunun satın aldığı sıvı ve benzeri ürünler, teknik özellikleri ve örneği Ek'de sunulan şeffaf bir poşete konulur. Poşet açılması halinde tekrar kapanamayan ve tahrip olan, açıldığını belli eden bir yapıda ve ICAO Standartlarına uygun olacaktır. Sıvı ve benzeri içerikte olmayan ürünlerin özel poşetlere konulmasına gerek yoktur.
c. ICAO tarafından onaylanmış duty-free poşet (STEB) üreticileri listesi Ek'te yer almaktadır. Ülkemizden şu an için onaylanmış 2 firma bulunmaktadır.
d. Poşetler daima kontrol altında bulundurulacak ve yetki verilmiş kişiler dışında kullanımına müsaade edilmeyecektir. Gümrüksüz satış mağazalarının depo bölümüne giriş çıkışlar kontrollü olarak yapılacak, yetkisiz kişilerin girişine kesinlikle izin verilmeyecektir. Ayrıca hem depo bölümü hem de mağazanın içi ve poşetlerin kullanıldığı bölümler kapalı devre televizyon alıcıları (CCTV) ile kontrol altında tutulacaktır.
e. Ürünler poşete yerleştirildikten sonra, alışveriş fişinin veya faturanın bir nüshası dıştan okunacak şekilde poşetin içine konulacaktır. Güvenlik kontrol noktasından faturası 36 saat içinde düzenlenmiş ürünlerin geçişine müsaade edilecektir. Ayrıca tehirler nedeni 36 saatin aşılması durumunda, yolcunun durumu ispatlaması sonrasında ürünün geçişine müsaade edilecektir. Fiş veya faturada ayrıca uluslararası kodlar kullanılarak mağazanın bulunduğu ülke (TUR), Havaalanı, Havayolu İşletmesi (Uçakta yapılan satışlar için), poşetteki malzemelerin cins ve miktarlarını gösteren liste ile mümkün olduğu takdirde yolcunun adı-soyadı ve uçuş numarasına da yer verilecektir.
f. Uçakta satılan gümrüksüz ürünler de, yolcunun seyahatine başka bir seferle devam edecek olması durumunda, bu usul ve esaslara tabi olacaktır.
g. Son güvenlik kontrol noktalarında belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanmış poşetler açılmadığı ve alışveriş fişinin geçerliliği kontrol edildikten sonra uçağa alınmasına izin verilecektir.
5. Son güvenlik kontrol noktası sonrasındaki mağaza ve restoranlarda sıvı satışı ve tüketimi
a. Son güvenlik kontrol noktası sonrasında bulunan mağaza ve restoranlar bu durumdan etkilenmeyecektir. Bu alanlarda satılan ürünler için 100 mililitre kısıtlaması bulunmamaktadır.
b. Son güvenlik kontrol noktası sonrasında restoran, kafe bulunmayan havaalanlarında yolcuların mağdur olmamaları için su ve içecek satışı yapılması sağlanacaktır.
6. Geçişine müsaade edilmeyecek sıvıların toplanması ve imhası ile ilgili uygulama
a. Sıvı kısıtlaması uygulamasında sıvıların alıkonulması/el konulması söz konusu değildir. 100 ml'den büyük sıvılar ile kontrol noktasından geçemeyeceği bilgisi yolcuya verilir, yolcunun kendi iradesiyle kendisi veya güvenlik görevlisi tarafından kontrol noktasının önüne ve/veya arkasına havaalanı/terminal işletmeleri tarafından konulan atık-çöp kutularına atılır. 
Sıvı Kısıtlamaları ile ilgili ayrıntılı bilgi  : http://www.dhmi.gov.tr/DHMIPage.aspx?mnuID=45
  
Pasaport ve Vize Kontrolü.  
 Her ülkenin kendi vatandaşına veya vatandaşlığına geçmiş kişilere ya da bir başka bir ülkenin vatandaşıyken sığınma hakkı alan kişilere verilen resmi bir belgedir. Bir ülkeden diğer bir ülkeye geçişte pasaport ya da yerine geçen bir belge bulundurmak zorunludur. Bu sebeple yabancı bir ülkeye seyahat öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar; 
Pasaport ve Vize Kontrolü:
Havalimanında pasaport ve vize kontrol işlemleri Emniyet Şube Müdürlüğüne bağlı Pasaport Kontrol Büro Amirliği tarafından yürütülmektedir. 
Havalimanı I.Uluslar arası Dış Hatlar Terminali gelen yolcu salonunda 28 adet, giden yolcu salonunda 26 adet olmak üzere toplam 54 adet pasaport kontrol kabini bulunmaktadır. Bu kabinlerden gelen yolcu bölümünde 4 adet Türk vatandaşları için, 1 adet kabin diplomatik geçişler ve 1 adet kabin ise engelli yolcular için, giden yolcu bölümünde de 2 adet kontrol kabini Türk vatandaşları için, 1 adet kabin diplomatik geçişler ve 1 adet kabin ise engelli yolcular için tahsis edilmiş bulunmaktadır.
 
Havalimanı II. Uluslar arası Dış Hatlar Terminali gelen yolcu salonunda 30 adet, giden yolcu salonunda 30 adet olmak üzere toplam 60 adet pasaport kontrol kabini bulunmaktadır. Bu kabinlerden gelen yolcu bölümünde 2 adet Türk vatandaşları için, 2 adet kabin diplomatik geçişler ve 2 adet kabin ise engelli yolcular için, giden yolcu bölümünde de 1 adet kontrol kabini Türk vatandaşları için, 1 adet kabin diplomatik geçişler ve 2 adet kabin ise engelli yolcular için tahsis edilmiş bulunmaktadır. 
Ülkeye Girişte:
Pasaportunuzun ya da pasaport yerine geçerli seyahat dokümanlarınızın geçerlilik sürelerini kontrol ediniz.
Sahip olduğunuz seyahat belgesinin Türkiye'de geçerli olup olmadığını öğreniniz (bazı ülkelere kimlik kartları ile seyahat edilebilmektedir)
Hamili bulunduğunuz pasaport ve türüne göre Türkiye'ye girebilmek için Giriş vizesine ihtiyaç olup olmadığını araştırınız.
Türkiye de bulunduğu süre içerisinde geçiminizi temin edebilecek yeterli finans kaynağına sahip olunması gerekmektedir.
 Ülkeden Çıkışta:
Pasaportunuzu ya da diğer dokümanlarınızı kontrol ediniz.(özellikle kimlik kartı ile giriş yapanlara verilmekte olan " giriş damgası bulunan belgeyi" çıkış yapana kadar muhafaza etmeniz gerekmektedir.)
Türkiye'den, size tanınan yasal kalış süresini ihlal etmeden çıkış yapmaya gayret ediniz.
Mazeretlerinizden dolayı daha uzun kalmanız durumunda yetkili mercilere (Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü) başvurunuzu yapınız.
 
Yaz döneminde havalimanımızın uçuş saatlerinin belirli saat aralıklarında toplanması sebebiyle yaşanan yoğunluktan dolayı pasaport kontrolü için kendinize yeterli zaman bırakmanız mağduriyetinizi önleyecektir.
 
 
Yeni Türk Pasaportu İçin Gerekli İşlemler.
e-Pasaport için nasıl başvurabilirim?
 
Yurtiçinde yaşıyorsanız e-Pasaport başvurunuzu ilgili Pasaport Şubesine şahsen giderek ve sıra numarası alarak yapabilirsiniz.
 
Başvuru işleminizi dilerseniz Çağrı Merkezi aracılığıyla veya bu siteden randevu (http://www.epasaport.gov.tr/)  alarak da gerçekleştirebilirsiniz.
 
Randevu talebinde bulunmadan önce, başvuru için gerekli belgelerle ilgili ayrıntılı açıklamaları dikkatle incelemeniz ve başvuru belgelerini önceden hazırlamanız önem taşımaktadır.
 
Başvuru belgeleri tamamlandıktan sonra, Randevu Talebi başlığını tıklayarak başvurunuzu yapabileceğiniz tarihi ve saati belirleyebilirsiniz.
 
Emniyet Birimlerimizce kısıtlı sayıda Randevu kontenjanı ayrılabildiği için randevu talepleriniz genellikle istediğiniz tarihler için karşılanamamaktadır.Bunun da e-pasaport alabilmenin çok uzun sürede gerçekleştiği gibi yanlış bir algıya yol açtığı görülmektedir.
 
 
BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
UMUMA MAHSUS PASAPORTLAR İÇİN
- Nüfus cüzdanının aslı (TC Kimlik numaralı)
- Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik vesikalı fotoğraf (yurt dışı başvurular için 1 adet yeterlidir)
- Varsa daha önceden alınmış pasaportlar
- Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekont (yurt dışında, başvurulan konsolosluğa yatırılmaktadır)
-Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont (yurt dışında, başvurulan konsolosluğa yatırılmaktadır)
 
 
AYRINTILI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN :  http://www.epasaport.gov.tr/
 
Havalimanına getirilmesi veya havalimanında bulundurulması yasaklı maddeler nelerdir ?
Silahlar ve Ateşli Silahlar
Tüm ateşli silahlar, bu ateşli silahların taklit ve benzerleri
Ateşli silahlar, silah parçaları (nişan almaya yarayan teleskopik cihazlar hariç)
Havalı tabancalar, tüfekler ve saçma atanlar
İşaret fişeği tabancaları, yarış başlatıcı tabancalar
Tüm oyuncak tabanca çeşitleri (Oyun ve eğlence silahları BB Gun)
Endüstriyel cıvata ve çivi (zımba) tabancaları
Mancınık, zıpkın tabancaları ve mızraklar
Şok cihazları (elektrik şoku veren aletler)
Silah şeklindeki çakmaklar
Sivri Uçlu Silahlar -Keskin Malzemeler ve Alet Takımları
Her türlü yaralayıcı keskin veya sivri malzeme
Baltalar, satırlar
Yay, ok ve dart malzemeleri, mızrak, kargın, zıpkın
Dağcı malzemeleri (çekiç, balta, keser vs.), buz baltası, buz kazması
Her uzunluktaki sustalı ve kelebek bıçaklar, kutu kesiciler
Metal veya diğer sert malzemeden yapılmış potansiyel silah olarak kullanılabilecek her türlü bıçaklar, satır, pala
Traş jilet ve bıçakları (kartuş içinde yer alan  jiletler, permatikler ve traş makineleri hariç)
Süvari kılıcı, kılıçlar ve kınlar; dövüş sanatında kullanılan her türlü malzeme
Neşter ve bisturi çeşitleri ustura tarzı kesiciler
Metal sivri ucu olan ve bıçakları 6 cm’ den uzun makaslar
Silah olarak kullanılabilecek her türlü marangoz ve usta malzemeleri (matkap, testere, tornavidalar, çekiçler, maşa vb.)
Demir Çubuk
Spor Malzemeleri- Savunma ve Dövüş Aletleri
Beysbol sopaları, kriket sopaları, golf sopaları, hokey sopaları, lacrosse oyun sopaları
Her türlü sert veya esnek sopa, değnek ve cop çeşitleri
Buz patenleri
Kayak veya yürüme, tırmanma bastonları, kayak kızakları
Kısa kano kürekleri, skateboardlar, bilardo ıstakaları
Balıkçılık malzemeleri, zıpkın malzemeleri
Patlayıcı, Yanıcı ve Parlayıcı Malzemeler
Cephane, mühimmat
Patlayıcı kapsüller, fünye ve fitiller
Patlayıcı ve patlayıcı düzenekler; patlayıcı maddelerin taklit ve benzerleri
Mayınlar ve patlayıcı askeri malzemeler
Barut ve dinamitler
Her türlü el bombası, gaz ve gaz tüpleri
Havai fişekler, işaret fişekleri
Her yüzeyde yakılabilen kibritler
Yanıcı likitler, spreyli boya çeşitleri
Tiner ve terebentin çeşitleri
Alkol oranı % 70’i geçen içecekler
Spreyler (Kişisel kullanım dışındakiler)
Yakıt, benzin, meşale, çakmak gazları, çakmak sıvıları
Taklit yanıcı maddeler
Kimyasal ve Toksit Maddeler
Asitler ve ıslak bataryalar, sıvı piller
Aşındırıcı ve çürütücü malzemeler, klor (çamaşır suyu gibi ağartıcı malzemeler)
Sprey boya
Savunma tipi gazlar (biber ve göz yaşartıcı gazlar)
Zehirler
Bulaşıcı ve biyolojik zararlı maddeler
Kendiliğinden tutuşabilen maddeler
Basınçlı gaz tüpü (Yangın söndürücüler dâhil)
Uçak Altına Yüklenecek Bagaja Gönderilemeyecek Malzemeler
Patlayıcılar, fünyeler, fitiller, el bombaları, mayınlar, barut ve dinamitler
Patlayıcıların gerçek gibi taklitleri
Çakmak, çakmak sıvıları, gazlar, prafan ve büton tüpleri
İçinde gazolin ve metanol bulunan yanıcı likitler
Yanıcı katı maddeler ve içinde magnezyum bulunan reaktör maddeler
Havai fişek ve işaret fişekleri
Klor, çamaşır suyu, ağartıcılar ve organik peroksitler
Toksit ve bulaşıcı malzemeler (fare zehiri)
Radyoaktif malzeme (Tıbbi veya ticari izotoplar)
Aşındırıcı malzemeler (merküri ve araç aküleri)
İçerisine daha önce yakıt yüklenmiş sistem parçaları
Basınçlı gaz tüpü (yangın söndürücüler dâhil)
Sıvı piller, sprey boya, göz yaşartıcı gazlar
Spreyler (Kişisel kullanım haricindekiler)
Yakıt (Pişirme yakıtları ve diğer parlayıcı sıvılar dâhil)
Benzin, meşale, kibritler, tiner ve taklit yanıcı maddeler
İstisnalar
Yukarıdaki maddelerde belirtilmemiş, ancak yerel güvenlik makamlarınca kabin bagajlarında gitmesinde sakınca olduğu düşünülen maddeler de bu kriterlerin içerisine dahil edilebilir.
 
 
 
 
 
 
 
Taşıma ruhsatlı silahım veya av tüfeğim ile nasıl yolculuk edebilirim?
 
Yolcu Uğurlayıcılar İçin;
 Kimsenin silahlı olarak terminale girişine müsaade edilmez. Ruhsatlı silahı olan uğurlayıcıların silahları, kontrol noktasının olduğu yerde, gerekli kontroller polis tarafından yapıldıktan sonra, kendisine çıkışta teslim edilmek üzere, deftere kaydedilerek, muhafaza altına alınır.
 
 Yolcular İçin;
Erzurum Havalimanı Dış Hatlar terminallerinden yolculuk yapacak kişilerin, silah taşımasına müsaade edilmemektedir.
Uçuş öncesinde havalimanı terminaline gelen yolcu, ruhsatlı silahını güvenlik kontrol noktasında, varış noktasındaki “silah teslim etme” yerinde geri almak üzere, polise silahını bildirerek teslim eder.
 Polis tarafından gerekli evrakların tamamı kontrol edilir, ‘Silah Teslim Tutanağı’ doldurularak silah, şarjör ve fişekler tutanakla teslim alınır. Fişekler ayrı poşete konularak silah ile birlikte, açıldığında belli olan ve mukavemete sahip kâğıt, plastik veya kutu benzeri kilitli bir muhafazaya yerleştirilir ve polis tarafından uçağa teslim edilir.
 Yolcu düzenlenen tutanaktaki bilgilerin doğruluğundan, tutanağa imzasını atmak suretiyle, bizzat sorumlu olacaktır. Müsaadeli taşınan silahların, varış yerinde “silah teslim etme” masasına intikali ve sahiplerine geri verilmesi sürecinde, silahın alınışı esnasındaki işlemler aynen uygulanır.
 
 
 
Havalimanına geldiğiniz de hangi arama ve kontrollere tabi tutulacaksınız ?
 
Nizamiye Giriş Kontrol Noktası;
Havalimanı Nizamiye giriş kontrol noktasında yolcuların, uğurlayıcıların, karşılayıcıların ve personelin üstleri, çantaları ve araçları aranır.
 
Nizamiye giriş kontrol noktasına yaklaşığınızda aracınızın iç lambasını yakararak, aracın far lambaları park lambaları açık kalacak şekilde söndürerek, noktanın önünde görev yapan Trafik Polisinin uyarısına göre aracınızı sağ tarafta bulunan cebe çekersiniz. Aracınızı park ettikten sonra kontağı kapatarak araç içerisinde bulunan tüm şahıslar araçtan inecek ve aracın tüm kapıları açık hale getirilecektir. Noktada görevli personel tarafından üzeriniz, çantanız ve aracınız aranacaktır. Aramalar esnasında güvenlik görevlileri tarafından açılması istenen tüm çantalar, aracın torpido gözü ve stepne noktaları sürücü ve çanta sahibi tarafından açılacaktır. Arama sonrasında görevli personelin müsaadesi ile noktadan ayrılabilirsiniz.
 
Terminal Giriş Kontrol Noktaları;
Terminal giriş kontrol noktalarında yolcuların, uğurlayıcıların, karşılayıcıların ve personelin üzeri ve çantaları aranır. Terminal giriş kontrol noktalarına geldiğinizde giriş için sırada beklerken X-Ray cihazı üzerinde bulunan kutu içersine üzerinizde bulunan eşyaları (ceket, cep telefonu, kemer, sigara, cüzdan, kalem, vs) bıraktıktan sonra kutuyu ve diğer çantalarınızı yatay ve aralıklı olarak X-Ray cihazına bırakıp kapı dedektöründen geçersiniz. Kapı dedektörünün sinyal vermesi halinde sizden ikinci bir defa kapı dedektöründen geçmeniz istenecek veya üzeriniz el dedektörü ile aranacaktır. El dedektörü ile arama esnasında kollarınızı yere paralel şekilde omuz hizasında sağa ve sola açacak, güvenlik personelinin üzerinizde bulunan eşyaları sizden çıkarmanızı istemesi halinde bunları çıkararak güvenlik personeline gösterirsiniz. El dedektörü ile yapılan arama neticesinde sonuç alınamaz veya kapı dedektörü ikaz vermese dahi detaylı arama için arama kabinine davet edilirsiniz. X-Ray cihazı operatörü tarafından açılması istenen bagaj ve içerisinde yine kapalı halde bulunan çantalar tarafınızdan açılarak güvenlik personeline ibraz edilir. Arama ve kontrolü reddeden şahıslar geçiş yapmak istedikleri alana giremezler. Ayrıca şüphe durumlarına göre haklarında adli araştırma da yapılabilir.
 
Silahları ile birlikte havalimanına gelen şahıslar silahlarını terminal giriş kontrol noktalarının girişinde bulunan silah teslim masalarına ruhsat ve gerekli izin belgeleri ile birlikte teslim eder. Silah tesliminin sonunda yolcular için düzenlenecek olan tutanak ile karşılayıcı ve uğurlayıcılar için silah teslim kartı silah sahibine teslim edilir. Yolcular uçaktan indikleri yerde kendilerine verilen tutanakları, karşılayıcı ve uğurlayıcılar ise silah teslim kartını teslim ederek silahlarını alır. Arama ve kontroller sonrasında eşyaların tam olduğunu kontrol ederek noktadan ayrılabilirsiniz. 
 
Salon Giriş Kontrol Noktaları;
Salon giriş kontrol noktalarında yolcuların ve personelin üzeri ve çantaları aranır.
Salon giriş kontrol noktalarına geldiğinizde giriş için sırada beklerken iç hatlar için uçuş kartınızı, dış hatlar için pasaport ve uçuş kartınızı görevlileri ibraz etmeniz gerekmektedir. Daha sonra X-Ray cihazı üzerinde bulunan kutu içersine üzerinizde bulunan eşyaları (ceket, cep telefonu, kemer, sigara, cüzdan, kalem, vs) bıraktıktan sonra kutuyu ve diğer çantalarınızı yatay ve aralıklı olarak X-Ray cihazına bırakıp kapı dedektöründen geçersiniz. Güvenlik personelinin uyarması halinde ayakkabınızı da çıkartıp cihaz içersine bırakmanız gerekmektedir. Kapı dedektörünün sinyal vermesi halinde sizden ikinci bir defa kapı dedektöründen geçmeniz istenecek veya üzeriniz el dedektörü ile aranacaktır. El dedektörü ile arama esnasında kollarınızı yere paralel şekilde omuz hizasında sağa ve sola açacak, güvenlik personelinin üzerinizde bulunan eşyaları sizden çıkarmanızı istemesi halinde bunları çıkararak güvenlik personeline gösterirsiniz.
 
El dedektörü ile yapılan arama neticesinde sonuç alınamaz veya kapı dedektörü ikaz vermese dahi detaylı arama için arama kabinine davet edilirsiniz.
 
X-Ray cihazı operatörü tarafından açılması istenen bagaj ve içersinde yine kapalı halde bulunan çantalar tarafınızdan açılarak güvenlik personeline ibraz edilir.
 
Arama ve kontrolü reddeden şahıslar geçiş yapmak istedikleri alana giremezler. Ayrıca şüphe durumlarına göre haklarında adli araştırma da yapılabilir.
 
Arama ve kontroller sonrasında eşyaların tam olduğunu kontrol ederek noktadan ayrılabilirsiniz.
 
Arama ve Kontrollerden Muaf Tutulanlar;
1961 yılında Viyana’da imzalanan ve ülkemizde taraf olduğu “ Viyana Sözleşmesi ” hükümleri gereği havalimanlarında Devlet Başkanları ve Devletin davet etmiş olduğu resmi misafirlerin üzerleri ve çantaları aranmaz.
 
Arama ve Kontrollere İlişkin Yasal Dayanaklar;
 
Uluslararası Mevzuat 7.12.1944 tarihinde akit ve imza edilmiş olan Milletlerarası Sivil Havacılık Sözleşmesi (CHICAGO SÖZLEŞMESİ ICAO Ek-17),
 
Hava Taşımalarında Bazı Suç ve Diğer Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşme.(TOKYO-1963 katılım tarihi 22.04.1975) Belge No:8364,
 
Uçakların Yasadışı Olarak Ele Geçirilmesinin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme (LAHEY-1970 katılım tarihi 31.03.1973) Belge No:8920,
 
Sivil Havacılığın Güvenliğine Karşı Kanundışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşme (MONTREAL-1971 katılım tarihi 22.06.1975)Belge No:8966,
 
Uluslararası Sivil Havacılığa Hizmet Veren Hava Limanlarında Kanundışı Şiddet Olaylarının Önlenmesine İlişkin Protokol (24.02.1988 (MONTREAL EK'i) Belge No:8966,
 
Gayri Kanuni Eylemlere Karşı Sivil Havacılığı Koruma ve Güvenlik Talimatı (ICAO Dokümanı 8973),
 
Avrupa Sivil Havacılık Konferansı ECAC (Güvenlik Doc.30),
 
İkili Hava Ulaştırma Anlaşmaları.
 
Milli Mevzuat 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu,
 
5431 sayılı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun,
 
5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu ve bu kanunda değişiklik yapan 4178 Sayılı Kanun,
 
2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu,
 
2803 Sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu,
 
5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve uygulamasını gösterir Yönetmelik,
 
4749 Sayılı Kanun (CHICAGO' da 7 Aralık 1944 tarihinde akit ve imza edilmiş olan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması ve Sivil Havacılık Geçici Sözleşmesi ve Bunların Eklerinin Onanması)
 
4926 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 4458 sayılı Gümrük Kanunun Sivil Havameydanları, Limanlar ve Sınır Kapılarında Güvenliğin Sağlanması, Görev ve Hizmetlerin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik, (97/9707).
 
Özel Güvenlik Teşkilatı Havameydanı Koruma Hizmetleri Yönergesi.
 
 
 
 
 
 
İRTİBAT BİLGİLERİ
DHMİ Santral :327 28 35
Havalimanı Şube Müdürlüğü (dahili):2593
Havalimanı Şube Müdürlüğü Tel:0505 318 25 85
                                              Fax:(0442) 327 62 92
E-Posta:erzurumhavalimani@egm.gov.tr
 
 
 
Not:Antalya havalimanı web sitesinden faydalanılmıştır…
 
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • POLSAN
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Turn Back Crime