Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

CevikKuvvet Şube Müdürlüğü Atlı Polis Cafe

Giriş

ATLI BİRLİK GRUP AMİRLİĞİ

ELİMDEN TUT MUTLU OL PROJESİ​​​

 

Bir çivi bir nalı,
Bir nal bir tırnağı,
Bir tırnak bir ayağı,
Bir ayak bir atı,
Bir at bir kumandanı,
Bir kumandan bir vatanı mahvedebilir.
CENGİZ HAN 
 
ENGELLİ ÇOCUKLARIN ATLA REHABİLİTESİ
"ELİMDEN TUT MUTLU OL PROJESİ​"
 
​​
                ​                                

 ERZURUMDA ATLI POLİS: 

          Türk milletinin tarihte ilk kez eğiterek dünya medeniyetlerine hediye ettiği At günümüzde tüm dünyada güvenlik hizmetleri, sportif faaliyetler ve sağlık (hipoterapi) alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde yukarıda sayılan faaliyetleri Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Atlı Polisler yürütmektedir. Bu kapsamda Batı illerinde aktif olarak görev yapan Atlı Polis Birlikleri görev yaptıkları bölgelerde halk tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. Diğer resmi ekiplere göre halk ile Atlı Polis daha rahat iletişim kurmaktadır.  Atlı Polis daha estetik ve göze hoş gelmektedir. Atlı Polisin alan hakimiyeti bulunduğundan dolayı halk tarafından da rahatça fark edilmektedir. Bu fark edilebilirlik caydırıcı etkisinin yanında halka da güven vermektedir. Ayrıca atın yüksekliğinden faydalanarak toplumsal olaylarda, spor müsabakalarında ve de devriye hizmetlerinde görev yapan personele daha fazla görüş ve hakimiyet alanı sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı doğu illerinin başında gelen gerek üniversitenin büyüklüğü, gerek yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği  Erzurum ilimizde  de Atlı Polis kurularak faaliyete geçirilmiş ve alt yapısının geliştirilmesi için gerekli çalışmalar yürütülerek Emniyet Genel Müdürlüğümüz nezdinde de girişimlerimiz devam etmektedir.
 
          Genel amacı güvenliği sağlamak olan Atlı Polisler,  Araç girmeyen yerler, okul, üniversite kampüsü, parklar, mesire alanları, tarihi alanlar, spor müsabakalarının düzenlendiği alanlar ve çevrelerinde etkin olarak görev yapmaktadır.
 
HİPOTERAPİ
         
          Emniyet teşkilatı bu tedavi yöntemini bir sosyal sorumluluk olarak kendine görev edinmiş olup bu alanda eğitimli personeli ile bulundukları illerde zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bu kapsamda Erzurum Emniyet Müdürlüğü ile Erzurum Başsavcılığı Açık Ceza İnfaz Kurumu, Yakutiye Kaymakamlığı, Erzurum Emniyet Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi arasında ortak olarak hazırlanan sosyal sorumluluk çerçevesinde,  zihinsel ve fiziksel engellileri sosyal hayata kazandırmak ve ailelerine destek olmak amacıyla “ Biz Varız; Elimden Tut Mutlu Ol”  isimli midilli atlarıyla engelli çocuklarımızın rehabilite edilmesi için hazırlanan  proje hazırlanarak 26.02.2013 tarihinde faaliyete geçirilmiştir.
 
HİPOTERAPİNİN SAĞLADIĞI FAYDALAR:
 
          Tıp dünyasında "Hipoterapi" adı verilen Hipoterapi yöntemi fiziki yoğunlaşma ve denge hareketleriyle kişinin kendine güvenini artırıyor. Uygulama ayrıca sinir ve dolaşım sistemini de düzenliyor. Atlar ve yunus balıkları adeta her derde devadır diyebiliriz.
 
1-      Özgüvenlerinin gelişmesi,
2-      Çeviklik artışı,
3-      Hareketler arası koordinasyon artışı,
4-      Kasların gelişmesi ve güçlenmesi,
5-      Yaşama sevinçlerinin artırılması,
6-      Sosyal hayata tutunmalarının sağlanması,
7-      Engelli çocuklarımızın ailelerine yardımcı olmak,
8-      Hayvan sevgilerinin artırılması,
9-      Engelli ailelerine destek olmak
 
 
          Fizyoterapistler ve at antrenörü eşliğinde gerçekleşen bu eğitimin, özel eğitim çocukları için son derece faydalı olacağına inanıyoruz.
 
          Denge ve dikkat dağınıklığı gibi birçok konuda faydaları olan binicilikle Zihinsel ve bedensel engelli bireyler, otistikler, depresifler ve beyin travması geçiren kişilerin iyileşme sürecine katkı sağladığı belirlenen hipoterapi; ilaç tedavisi, cerrahi ve rehabilitasyon gibi asıl tedavi yöntemlerinin alternatifi değildir. Atla terapi hizmeti hafta içi verilmektedir.
 
           Ayrıntılı bilgi ve planlama için bizimle irtibata geçininiz.
​​​​​​
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • POLSAN
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Turn Back Crime